Biblioteka Publiczna - pocz. XXw.
Miejska Biblioteka Publiczna została otwarta dla społeczeństwa w listopadzie 1946 roku. Do roku 1975 działała jako „Powiatowa”, a później otrzymała miano „Miejskiej”, choć aż do transformacji ustrojowej opiekowała się swoim rejonem, w którego skład wchodziły biblioteki Gmin Bisztynek, Jeziorany, Kolno.
Pierwszym jej kierownikiem była nauczycielka Genowefa Krupińska, a od września 1947 roku placówką zarządzała Halina Bartkowska, która pracowała od dnia jej powstania. Pierwszym lokalem jaki Biblioteka otrzymała, było niewielkie pomieszczenie przy Inspektoracie Oświaty (ul. Żymirskiego 14), przeniesiona następnie, ze względu na zbyt małą powierzchnię, do dwóch pokoi przy ul. Kościuszki 4. Wreszcie w 1963 roku otrzymała obszerny, 5-cio pokojowy lokal przy Al. Niepodległości 3, gdzie mieści się do dziś.
Obecnie MBP składa się z biblioteki głównej w Biskupcu, jednej filii miejskiej w Szpitalu (utworzona w 1982r.) i trzech filii wiejskich w:
- Bredynkach ( otwarta 1.12.1956r.)
- Czerwonce ( otwarta 16.01.1949r.)
- Kobułtach ( w 1956r. przyłączona z powiatu szczycieńskiego).
Biblioteka wraz z filiami posiada 71.500 książek i rocznie rejestruje ponad 3.600 czytelników.
Od roku 2001, na mocy porozumienia między Starostwem Powiatowym a Samorządem, pełni funkcję Wirtualnej Biblioteki Powiatowej.
W roku 2009 MBP przystąpiła do ogólnokrajowego projektu PRB (Program Rozwoju Bibliotek) jako Biblioteka Wiodąca, wraz z Bibliotekami Partnerskimi z Jezioran, Kolna i Sorkwit. Otrzymała nowy sprzęt multimedialny, darmowy dostęp do Internetu i, co najważniejsze, wszyscy pracownicy skorzystali ze szkoleń – warsztatów planowania rozwoju biblioteki.
Biblioteka to jedyne miejsce gdzie, dzięki Fundacji Orange, można skorzystać z Internetu za darmo. W Biskupcu mieszkańcy mają do dyspozycji 7 komputerów (5 dla dorosłych, 2 dla dzieci). Mogą także skorzystać z drukarki, skanera, xero. Komputery są również dostępne w filiach.
Biblioteka nasza organizuje różne zajęcia dla dzieci, na przykład lekcje multimedialne na temat „Jak człowiek myśli w litery ubierał”, „Droga